8 najlepších vinárskych destinácií v Európe

15.02.2019Víno je produkt ako žiadny iný, rozpráva celý príbeh o regióne, jeho podnebí, životoch jeho obyvateľov, ich chuti a vynaliezavosti. Každé víno je iné a určite si budete spokojný s naším výberom z najlepších vinárskych destinácií v Európe.
 

1. Alentejo
Portugalsko

V meste Alentejo sa nehovorí o cti, ktorú treba zaplatiť Bacchusovi. Vína sú pre región typické. Existuje viac ako 250 výrobcov s obrábanou plochou viac ako 22 000 hektárov.

Choďte do Borby, ak je to možné v novembri, kedy sa koná Festa da Vinha e do Vinho (festival vína). V historickom centre sa nachádzajú rôzne “tasquinhas” (malé taverny / reštaurácie), niektoré s hlinenými vinárničkami, kde sa vyrábali vína, ktoré ponúkajú miestne produkty, počas festivalu ide o miesta navštívené na špeciálnej trase od Confraria dos Enófilos do Alentejo (súboj milovníkov vína) a ďalší. V decembri by ste mali navštíviť Cabeção a Vila de Frades, kde ochutnáte nové vína od miestnych výrobcov pri príležitosťi na festivalu. V obci Vila de Frades sa v rámci podujatia Vitifrades koná súťaž o najlepšie miestne víno (druhý víkend v decembri). Na tomto meste, rovnako ako v ďalších dvoch v okolí, Vila Alva a Vila Ruiva, víno tohto druhu sa stále vyrába metódami, ktoré sú veľmi blízko k tým, ktoré používali Rímaniav minulosti.
 

2. Bordeaux
Francúzsko

Môžete ísť na prehliadku mesta pešo, loďou, alebo na bicykli, navštíviť vinársku krajinu alebo navštíviť región na plavbe po rieke … Vaše deti budú milovať plavbu na lodi a vy a vaši priatelia určite oceníte ochutnávku vín alebo objavovanie mesta Bordeaux v noci. Návšteva Bordeaux je skutočnou liečbou, ktorá vždy obsahuje niekoľko prekvapení.

Ľudia zvyčajne chodia do Saint-Emilion znami svojím vynikajúcim vínom, alebo môžu objaviť aj mimoriadnu, zachovanú historickú dedinu.

Nachádza sa jednu hodinu jazdy autom od mesta Bordeaux, Saint-Emilion je rozkošné stredoveké mesto, ktoré je obklopené 5500 hektárov viníc a bolo v roku 1999 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO!

Bordeaux vineyard Saint-Emilion France - Best Wine Destinations in Europe
 

3. Toskánsko
Taliansko

Toskánsko sa nachádza v strednom Taliansku a tiahne sa od Apenín po Tyrhénske more. Jeho nádherná krajina, umelecké dedičstvo a výnimočné mestá ako napríklad Florencia – robia z Toskánska nespochybniteľný klenot medzinárodného cestovného ruchu. V tejto oblasti má príroda veľa rôznych aspektov, počnúc od pobrežia, ktoré striedajú dlhé a piesočné pláže, ako je napríklad pláž Versilia, s skalnatými útesmi a strmými hrebeňmi. Ostrovy toskánskeho súostrovia, obklopené stredomorskou vegetáciou, krištáľovo čisté more a bohaté morské dno sú jeďinečné.

 

Môžete obdivovať scenérie nedotknutej prírody v Apuánskych Alpách a v niekoľkých chránených oblastiach, ako je Orbetello Lagoon, v ktorom žije mnoho druhov migrujúcich vtákov vrátane ružových egretov.

 

Avšak najtypickejšie scenérie regiónu sú tie, ktoré spájajú krásu prírody s tisícročnou prácou človeka. Úžasný záliv Baratti a miesta Vetulonia, Vulci a Pitigliano stráže necropoli a zvyšky etruskej civilizácie, zatiaľ čo Roselle a Cosa vyvolávajú spomienky z rímskeho veku

Tuscany vineyard Italy - Best wine destinations in Europe
 

4. Champagne
Francúzsko

Región Champagne-Ardenne je známy po celom svete kvôli kvalite vinohradov a pivníc. Pokrývajú viac ako 30 000 hektárov a mobilizujú talent tisícov poľnohospodárov. Oblasť Champagne-Ardenne má aj kultúrne dedičstvo, ktoré čaká na objavenie.

 

Pivnice a vinice Champagne sú naozaj originálnym spôsobom, ako objaviť bohatstvo Champagne-Ardenne. Nachádzajú sa v obciach a mestách, sú to dôležité prvky vinárskej tradície regiónu. Môžete navštíviť múzeá venované šampanskému, taktiež si môžete vychutnávať množstvo prehliadok so sprievodcom, atď … Vo väčšine prípadov máte ochutnávku na kľúč!
 

5. Eger
Maďarsko

Eger je domovom najznámejšej vínnej cesty v Maďarsku nazvanej “Údolie krásnej dámy”. Toto územie je  úplne neznáme mimo Maďarska, a to mu určite dodáva ďalšie čaro. Je tu asi 200 autentických vínnych pivníc vyrytých v rhyolitových jaskyniach.

 

Aj keď celé miesto vyzerá ako keby sme trochu cestovali v čase do 80. rokov, je veľa pivníc, ktoré sú celkom trendy a v štýle. Nájdete tu špeciálne vína a ocenené vína z olympijských hier vín Bordeaux – to všetko za veľmi prijateľnú cenu. Nenechajte si ujsť príležitosť ochutnať tieto poklady a stať sa samo-nominovaným someliérom. Keď sa ocitnete v Egeri, ochutnajte “Egri Bikavér”, čo je rubínovo červené cuvee víno s bohatou arómou a “Egri Csillag” (Egerova hviezda), elegantné ľahké, symbolické, cuvee víno v regióne.
 

6. Katalánsko
Španielsko

Katalánske stredomorské podnebie je zvlášť priaznivé pre pestovanie viniča. Katalánsko má veľa hodín slnka, dokonca aj v zime, a má leto so strednou teplotou. Zrážky sa sústreďujú hlavne na jar a na jeseň.

Jeho veľká geografická rozmanitosť viedla Katalánsko k 11 označeniam pôvodu (DO) pre víno.

Okrem toho sa nachádza označenie pôvodu Cava, ktoré sa nachádza hlavne v regióne Penedès. Katalánsko má preto veľa turistických atrakcií  vo svojich vinárskych regiónoch, ako napríklad návštevy vinárskych podnikov, prechádzky vinohradmi, festivalov, ochutnávky vína a triedy na varenie jedla a vína. Medzitým sa zvyšuje počet wellness centier zameraných na liečbu vínnou terapiou, ktorá aplikuje vlastnosti hrozna a vína na zdravie a pohodu. (Catalunya.com)
 

7. Piemonte
Taliansko

Piemont je v severozápadnom Taliansku a hraničí so Švajčiarskom a Francúzskom.

Pravdivý význam jeho názvu (úpätí pohoria), Piemont je krajinou hôr. Je obklopený na troch stranách Alpy, s najvyššími vrcholmi a najväčšími ľadovcami v Taliansku.

Alpy tvoria pozadie pre fotografov, malebné údolia, napr. Val di Susa, Valsesia a Val d’Ossola.

 

Krajina Langhe a Monferrato je kopcovitá, skôr ako krásna, postupnosť pestovaných kopcov a vinohradov, ktoré sú posiate malými mestečkami a hradmi. Rozpätie vodných a ryžových polí, dlhé rady topolov a starých statkov vytvárajú typickú scenériu roviny okolo Novara a Vercelli.

 

Jazero Maggiore je najvyhľadávanejším turistickým letoviskom, vrátane očarujúcej Stresy a Borromean ostrovov, ako aj staré vily obklopené krásnymi trávnikmi a záhradami.

Piedmont vinyards Italy - Best wine destinations in Europe
 
8. Istria
Chorvátsko

Zdá sa, že už Feničania a Gréci priniesli vinič na Istriu. Miestni osadníci tej doby, Histri, úspešne pestovali túto vznešenú plodinu a zvládli výrobu vína. Dôkazom toho je legenda, podľa ktorej Argonautovia, slávni grécki námorníci hľadajúci zlaté rúno, zvolali kalavojnu, ktorá vo voľnom preklade z gréčtiny znamená dobré víno. Kde? Na východnom pobreží Istrie, na mieste pozdĺž zálivu Raša, ktorý ešte dnes nesie toto meno

 

Čo urobilo z Istrie synonymum dobrého vína? Ťažká práca človeka, samozrejme, ale predovšetkým prirodzenými prvkami, ktoré zaručujú vysoko kvalitné hrozno. Ide o pozíciu, pôdu, klímu, pretože každý prispieva do istej miery k šarmu dobrého vína.

 

Existujú dva dominantné typy pôdy vhodné na pestovanie viniča na istrijskom polostrove: červená pôda (terra rossa) a marly pôda alebo flysh, všeobecne známe ako biela pôda. Odborníci tvrdia, že červená pôda je ideálna pre plantáže vysoko kvalitných červených odrôd (prináša silne štruktúrované plné víno), zatiaľ čo flysh je ideálny pre biele odrody, mäkké vína, ktoré zachovávajú svoju sviežosť spolu s jemnou arómou. Úrodná krajina s jemnými svahmi, na ktorých Istria sa rozprestiera, je ideálna pre vinohradníctvo, a to predovšetkým svahy vystavené slnku, zatiaľ čo väčšie oscilácie dennej a nočnej teploty prispievajú k výraznej intenzite budúceho vína.