Najkrajšie pláže v Európe

07.02.2018Každému cestovatelovi sa páči iná. Niekomu priestranná a plná ľudí, iný na uvoľnenie potrebuje súkromie bez zvedavých turistov. Niekomu záleží hlavne na teplote vody na plávanie, iný zas potrebuje slnečníky a ležadlá na chytanie bronzu. O tom, ktorá pláž je tá naj pre rodiny s deťmi, slobodných mladých ľudí túžiacich po letnom flirte alebo manželský pár na prvej dovolenke pri mori, má každý svoj názor. No o tom, ktorá pláž je najkrajšia, sa dočítate v našom rebríčku.Najprv treba zlatý piesok…

 

Začíname na západe, Portugalskom. Krajina hraničí okrem Atlantického oceánu len so Španielskom. A bol by v tom čert, keby aspoň jedna pláž z 1793 kilometrov pobrežia nebola krásna ako obrázok. Dovolenkári sa zhodli – je to Algarve. Južná oblasť Portugalska je známa očarujúcimi západmi slnka, pretože to padá rovno do nekonečného oceánu. Zlatý jemný piesok a súkromné zálivy oddelené strmými útesmi so záhadnými jaskyňami jej pridelili desiate miesto v rebríčku najkrajších pláží.

 

Španielsko je populárna dovolenková destinácia pre tých, ktorí sa túžia hlavne vyblázniť v nočných kluboch a tancovať do skorých ranných hodín. Interiéry nočných klubov však nie sú tým, čo robí španielske pláže také príťažlivé. Ak sa rozhodnete stráviť dovolenku na najkrajšej európskej pláži číslo deväť. V Marbelle, budete uchvátení miestnymi službami a čistotou. Ako svoje „ihrisko“ si ju totiž vybrala európska smotánka a hoteliéri sa snažia prispôsobiť potrebám horných desať tisíc, aby zrelaxovaní boháči prišli aj o rok. Povesť jednej z najkrajších pláži Európy jej dodávajú aj výskyt celebrít ako Antonio Banderas, Sean Connery alebo Dolph Lundgren, na ktorých rovnako ako na upravenej pláži rado spočinie nejedno oko.

 

…potom azúrovú vodu…

 

Jedno more a jeden oceán tvoria nezameniteľné pozadie najočarujúcejších pláži vo Francúzsku. Atlantický oceán obmýva Bretónsko a jeho prekrásnu pláž Plage Conguel. Stredozemné more zas priťahuje dovolenkychtivých turistov na skvostných plážach Languedoc, Collioure alebo Piemanson. Ak k nim pridáte dychberúcu Francúzsku Riviéru a panenskú prírodu pláží Korziky. Francúzsko je krajina, ktorá má v oblasti letnej dovolenky rozhodne čo ponúknuť. Ôsme až piate miesto teda patrí Francúzsku.

 

Kolíska európskej kultúry Grécko obsadila v rebríčku najkrajších pláží štvrté miesto. Zaslúžila sa o ňu pláž na ostrove Santorini, ležiaca priamo uprostred Egejského mora. Vulkanický ostrov s prekrásnym výhľadom na azúrové more v lete priťahuje tisíce turistov z celého sveta, no nie je to jediný tromf, ktorý má Grécko v rukáve.

 

…a na záver čosi extra

 

Dostali sme sa do prvej trojky najkrajších pláží Európy. Populárne Chorvátsko získalo pomyselný bronz za svoju očarujúcu pláž Berulija. No v tesnom závese je pláž v tvare rohu menom Zlatni Rat na ostrove Brač. Striebrom sa pýši pláž Costa Smeralda na ostrove Sardínia . Pre viac info o Sardínii kliknite sem. A najkrajšia pláž Európy je… Navagio na gréckom ostrove Zakhyntos! Vysoké skaly obklopujú malú zátoku so zlatým jemným pieskom a priehľadnou vodou, ďaleko od všetkého a všetkých. Výjav ako z rozprávky. Dostanete sa na ňu loďkou z mesta Porto Vromi a rozhodne stojí za to!

 

Rozhodovanie o mieste dovolenky je väčšinou dané finančnými možnosťami dovolenkujúcich, ich nárokmi a predstavami. Ak však patríte medzi tých, ktorí sa môžu rozhodovať len podľa toho, kde je nakrajšie pozadie pre dovolenkové fotky, snáď sa našim rebríčkom necháte toto leto inšpirovať…