5 najlepších dobrodružných dovoleniek

27.11.2017Vyjdite von z vašej komfortnej zóny s výletmi do menej navštevovaných častí sveta, od jordánskej púštnej diaľnice až k vysokým vrcholom v Mongolsku.

 

Pádluj z hostinca do hostinca, Belize

Exotické Belize vyniká koralovými útesmi, pôvodnou stredoamerickou prírodou aj pozostatkami mayskej kultúry. Je domovom jedného z prvých sprievodných lodge-to-lodge stand-up paddleboarding výletov na svete. Hostia sa púšťajú cez morskú rezerváciu South Water Caye. Skúmajú mangrovové kanály a útesy a dávajú pozor na mantu obrovskú, manatees a pelikány. Večery sa trávia v malých rodinných penziónoch. Deň sa končí šnorchlovaním a sledovaňim západu slnka v hojdacej sieti.

 

Mongolsko

Táto cesta ponúka nielen príležitosť pripojiť sa k celoživotnej výprave, ale aj šancu vystúpiť na vrchol dvoch nekonečných vrcholov s výškou 13 000 stôp, z ktorých jeden je ešte nemenovaný. Skupinový výlet sa uskutoční v odľahlých horách Altai v národnom parku Siilkhem, v blízkosti hraníc s Ruskom a Čínou.

 

Transsibírske safari, Rusko

Transsibírska železnica, od Moskvy po Vladivostok, oslavuje tento rok 100. výročie a na klasickej ceste sa ponúka veľa sviatkov. Jeden skupinový výlet sa cestujúci pohybujú po trase vlaku, ale využívajú aj iné spôsoby dopravy (loďou, lietadlom, autom). Aby sa stretli s miestnymi obyvateľmi a navštívili málo navštevované dediny a oblasti vrátane jazera Baikal a pohoria Ural. Táto jazda prichádza za vyššiu cenu, ale výlet cez Trans-Sib môže stáť aj desatinu – v druhej triede vlaku a rezervovaný samostatne.

Nezávislý desaťdňový trip na trase Moskva – Peking stojí od 450 EUR. Pre rezerváciu skúste Real Russia. Lety do Moskvy stoja okolo 80 EUR s Pobeda z Bratislavi.

 

Využite výlet na vlastnú päsť, Jordánsko

Konflikt na Blízkom východe znamenal, že mnohí cestovatelia vyškrtli Jordánsko zo zoznamu destinácií. Aj napriek tomu že tam boli veľmi málé problémy s bezpečnosťou a cestujúci sa nemusia ničoho obávať. Aby povzbudila Jordánska vláda návštevníkov k návratu,  zaviedla turistický preukaz umožňujúci voľný prístup na väčšinu miest, kde môžete vidieť rímske mestá Jerash a Gadara, rané islamské “púštne hrady” na východe, Mount Nebo a samozrejme aj skalné mesto Petra. Cesty sú dobré, takže nie je problém si prenajať automobil (vyžaduje sa medzinárodné povolenie na jazdu) a prejsť diaľnicou zo severu na juh.

 

Tajné chodníky a staroveké dedinky, Nepál

Po devastácii spôsobenej zemetraseniami v roku 2015 sú hotely, reštaurácie a sprievodcovské spoločnosti otvorené pre podnikanie a najlepšie, ako môžeme domácim pomôcť, je navštíviť túto nádhernú krajinu. Táto cesta zahŕňa najdôležitejšie miesta z klasického okruhu Annapurna, ale tiež odbočuje z cesty a objavuje tajné chodníky Nar Phu. Od Koto sa sprievodca prechádza v zriedkavo navštívených obciach – niektoré sú otvorené pre návštevníkov len od roku 2003 – napríklad Meta, Phu a Nar Phedi. Nepál je divoký a krásny, s tibetským vplyvom v architektúre a náboženských budovách.